- definujte linkovú vrstvu
- popíšte úlohy linkovej vrstvy
- popíšte podvrstvy linkovej vrstvy
- popíšte štruktúru rámca
- definujte prístupové metódy k prenosovému médiu
- definujte pojem fyzická adresa
Linková vrstva je druhá zo siedmich vrstiev modelu OSI a špecifikuje spôsob prenosu paketov fyzickou vrstvou, vrátane rámcovania (t. j. špeciálne bitové vzory označujúce začiatok a koniec paketu). Napríklad Ethernet má polia v hlavičke paketu, ktoré špecifikujú pre ktorý stroj alebo stroje v sieti sú pakety určené. Príkladom protokolov linkovej vrstvy sú Ethernet, Wireless Ethernet, SLIP, Token Ring a ATM.
Na linkovej vrstve pracujú :
- NIC - sieťové karty
- Mosty (bridge)
- Prepínače (switch)
Tri základné úlohy zabezpečované linkovou vrstvou
- rámcová synchronizácia – dáta sú vysielané v blokoch (rámcoch), pričom začiatok a koniec bloku musí byť ľahko identifikovateľný
- jednoduché riadenie toku – vysielacia stanica nesmie dáta vysielať rýchlejšie ako je prijímacia stanica schopná dáta prijímať
- kontrola chýb – musia byť detekované a pokiaľ možno opravené/odstránené chyby vzniknuté v prenosovom rámci
Podvrstvy linkovej vrstvy
- nižšiu podvrstvu MAC ( Media Access Control sublayer) , v ktorej je implementovaná príslušná prístupová metóda
- vyššiu podvrstvu LLC ( Link Layer Control ) , ktorá zabezpečuje služby linkovej vrstvy
Štruktúra rámca
Metódy prístupu k médiu
- deterministické - dá určiť maximálny časový interval, v ktorom sa pracovná stanica dostane k médiu.
- Token passing - stanica má adresu a sú v uzavretom kruhu jedným smerom po kruhu ide tzv. pešiak, keď ho stanica dostane, môže odoslať správu.
- Polling ( riadený prístup ) - riadiaci počítač určuje , ktorá stanica bude vysielať . Musí byť spoľahlivý riadiaci počítač .
- stochastické ( contention = súperenie ) - nie je možné zaručiť časový interval , takže stanica musí čakať
- CSMA / CD ( Collision Detection ) - stanica , ktorá chce vyslať dátový rámec počúva na sieti, a keď žiadna stanica nevysiela, začne vysielať. Ak začne vysielanie v tom istom okamihu aj iné stanice, dôjde ku kolízii . Pri detekcii kolízie stanica vyšle kolízne signál ( JAM PATTERN ). Ostatné stanice po obdržaní kolízneho signálu obdržaný rámec stornujú. Vysielajúca stanica sa odmlčí na náhodnú dobu ( aby nedošlo k ďalšej kolízii ). Pri veľkom počte staníc ich početnosť stúpa , takže priechodnosť linky sa zmenšuje .
- CSMA / CA ( Collision avoidance ) - keď je voľno, oznámi vysielanie, nedôjde ku kolízii dát, ale ku kolízii vysielací sekvencie. Pomalá metóda .
- Fast Ethernet - rýchlejšia verzia Ethernetu ( nie je vhodná pre výrobné linky ).
Fyzická adresa (MAC)
MAC (Media Access Control - riadenie prístupu k médiu) adresa je identifikačné číslo sieťového adaptéra slúžiace na jednoznačnú identifikáciu sieťového rozhrania v lokálnych počítačových sieťach typu Ethernet, Token Ring a mnohých ďalších.
MAC adresa je spravidla 48-bitové číslo, ktoré sa pre prehľadnosť uvádza ako 12-miestne hexadecimálne číslo (napr. 08:00:69:02:01:FC, ako oddeľovače dvojíc sa používajú dvojbodky alebo pomlčky, prípadne sa číslo píše bez oddeľovania dvojíc číslic). V niektorých technológiách má MAC adresa dĺžku nie 48, ale 64 bitov. Hovoríme o plochom adresnom priestore. Nie je možné robiť subnetting.
Každý sieťový adaptér (sieťová karta) má zaručenú jedinečnú MAC adresu. Jedinečnosť prvých troch bajtov (ID výrobcu) zaručuje IEEE, jedinečnosť posledných troch zabezpečujú jednotliví výrobcovia.
MAC adresa je obsiahnutá v dátach ktoré sú posielané sieťou Ethernet (takže väčšinou aj Internet). V každom balíku dát (rámci) sa nachádza zdrojová (ktorá karta posiela) a cieľová adresa MAC (ktorej karte posiela).
Podľa cieľovej MAC adresy môže byť prenos dát:
UNICAST - karta (zdroj) posiela konkrétnej karte, napríklad 34:00:6e:b1:08:aa → e7:07:cc:6a:ba:30
MULTICAST - karta (zdroj) posiela skupine kariet, napríklad 34:00:6e:b1:08:aa → 01:00:5e:6a:ba:30
BROADCAST - karta (zdroj) posiela všetkým kartám, ktoré môžu správu prijať (sú v rovnakej sieti LAN), napríklad 34:00:6e:b1:08:aa → ff:ff:ff:ff:ff:ff ()
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára