- vysvetlite pojem autorský zákon, autorské právo
- charakterizujte jednotlivé typy softvéru z hľadiska právnej ochrany (adware, freeware, shareware, otvorený softvér)
- definujte pojem licencia, jednotlivé typy licencií
- zdôvodnite potrebu právnej ochrany softvéru a vysvetliť dôsledky pri používaní nelegálneho softvéru
- popíšte právne aspekty nelegálneho používania programového vybavenia
- uveďte výhody a nevýhody otvoreného softvéru
Autorský zákon, licencia
Autorský zákon určuje práva a povinnosti autora. Je právo autora rozhodovať o tom ako sa bude jeho dielo používať alebo šíriť.
Licenčná zmluva - Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi súhlas na použitie diela.
Licencia je označenie licenčnej zmluvy. V programe sa obvykle zobrazuje pri inštalácii. Nemusíme s ňou súhlasiť, ale potom nemôžeme používať program. Ak s ňou súhlasíme, môžeme nainštalovať program a používať ho v súlade s touto licenciou.
Licencia je označenie licenčnej zmluvy. V programe sa obvykle zobrazuje pri inštalácii. Nemusíme s ňou súhlasiť, ale potom nemôžeme používať program. Ak s ňou súhlasíme, môžeme nainštalovať program a používať ho v súlade s touto licenciou.
Delenie programov podľa druhu licencie:
- Komerčný softvér
- Sharware
- Freeware
- Voľný softvér (free software)
- Publik domain
- Demo verzia
Zdrojový kód - Zdrojový kód programu sú súbory s príkazmi programovacieho jazyka. Pomocou kompilátora sa zo zdrojového kódu vytvorí program spustiteľný v operačnom systéme. Vlastník zdrojového kódu môže program ďalej upravovať.
Komerčný softvér - Licenciu je nutné zakúpiť(program je zakázané šíriť). Program je v spustiteľnej forme bez strojového kódu (program nemôžme upravovať). Držiteľ licencie dostane technickú podporu cez internet.
Multilicencia – je licencia pre viac počítačov (počet je určený počtom počítačov alebo miestnosťou, kde sa môžu používať)
Sharware - je softvér na bezplatné vyskúšanie alebo používanie na obmedzenú dobu. Po vypršaní tejto doby je používateľ povinný zaplatiť požadovanú cenu programu (registračný poplatok – zvyčajne nižší ako cena komerčného softvéru )alebo program odinštalovať. Program je možné voľne šíriť bez zdrojových kódov.
Freeware -je softvér, ktorý autor dáva k dispozícii na bezplatné používanie a šírenie. Nie sú zverejnené zdrojové kódy. Neposkytuje sa na softvér žiadna záruka.
Public domain – je možné bezplatne používať aj modifikovať.
Voľný softvér - bezplatne sa šíri spolu aj so zdrojovými kódmi (najpopulárnejší je operačný systém GNU/LINUX, ďalej voľné kancelárske balíky, internetové prehliadače, vedecké aplikácie).
Demo (demonštračná) verzia je ukážková verzia programu pod nejakou licenciou. Jej cieľom je ukázať možnosti programu. Oproti plnej verzii môže mať menej funkcií.
Všeobecná zverejňovacia licencia GNU (GNU General Public Licence), zaisťuje že softvér je slobodný pre všetkých jeho užívateľov:
- užívateľ môže program zadarmo používať a šíriť
- je zverejnený zdrojový kód, užívateľ ho môže upravovať
- musia byť zverejnené mená autorov častí programu
- na programy nie je žiadna záruka
- Zakazuje začleňovanie voľného softveru do komerčného softvéru
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára